Home Laisvalaikis Birštone atidaromas harmonijos sodas: jogos mokytoja pataria, kaip sukurti harmoniją tarp kūno ir proto

Birštone atidaromas harmonijos sodas: jogos mokytoja pataria, kaip sukurti harmoniją tarp kūno ir proto

0
Birštone atidaromas harmonijos sodas: jogos mokytoja pataria, kaip sukurti harmoniją tarp kūno ir proto

Keletas pastarųjų metų buvo įtempti, kupini streso ir nežinomybės. Siekiant paskatinti atidžiau rūpintis savo emocine sveikata ir padėti atrasti vidinę harmoniją, viename iš kurortinių Lietuvos miestų netrukus bus įrengta speciali vieta atsipalaidavimui, meditacijai ar kitoms sveikatingumo praktikoms. Iniciatyvos ambasadorė, fotografė ir socialinių projektų kūrėja Neringa Rekašiūtė ragina rūpintis savo emocine būkle, o jogos mokytoja Daiva Stančaitytė pataria, kaip tinkamai pasinaudoti harmonijos sodo teikiamomis naudomis.

Birželio 1 d. pažintiniame Žvėrinčiaus take Birštone bus įrengta ypatinga erdvė, skatinanti sustoti, atsipalaiduoti ir bendrystėje atrasti vidinę harmoniją. Toks harmonijos sodas yra socialinio projekto #Bendranoriai, kurio pavadinimas kilo iš žodžių „bendruomenė“ ir „savanoriai“, dalis. Pastarąją globoja visuomenininkė N. Rekašiūtė, kurios kasdienybėje jau daugybę metų netrūksta sąmoningumą ir vidinę ramybę skatinančių veiklų. Ji įsitikinusi, kad meditacijos ir kitų atsipalaidavimo technikų taikymas gelbsti sumažinant įtampą, įveikiant neigiamas emocijas, o nuoširdus žmogiškas ryšys padeda pasijusti reikalingiems.

„Nors prieš kurį laiką patekome į laimingiausių pasaulio šalių dvidešimtuką, daugybė žmonių vis dar kasdien kovoja su stresu, nerimu, baimėmis, auga ir įvairių psichikos sutrikimų kreivė. Patyrėme pandemijos sumaištį, karantiną, o jau ilgiau nei metus visai netoliese taip pat žioji milžiniška žaizda, dėl kurios kraujuoja visa Europa. Šie skauduliai vienaip ar kitaip mus paliečia, todėl tiesiog privalome rūpintis emocine sveikata.

Harmonijos sodas – ypatinga vieta, padėsianti atrasti vidinę harmoniją tiek sau, tiek artimiems žmonėms. Juk tam, kad nepamestume savęs, turime išmokti būti su savo mintimis, atpažinti, iš kur jos kyla, susidraugauti su savo jausmais ir taip pamažu pasiekti emocijų balansą. Bendruomeniškumas ir empatija vienas kitam yra pagrindiniai žmogiškumo principai, padedantys nelikti vieniems su neigiamomis emocijomis. Labai norėčiau, kad harmonijos sodo iniciatyva įkvėptų įrengti panašių erdvių ir kituose šalies miestuose“, – sako bendranorė N. Rekašiūtė.

Vidinė harmonija per realias praktikas

Psichologus jungiančios platformos „Visipsichologai.lt“ inicijuotas tyrimas rodo, kad beveik 80 proc. Lietuvos gyventojų jaučia išaugusį stresą, nerimą bei padidėjusią įtampą. N. Rekašiūtė įsitikinusi, kad šis rodiklis gerokai sumažėtų, jei žmonės skirtų daugiau laiko rūpinimuisi savimi bei mylimais žmonėmis. Pasak jos, harmonijos sodas įkvėps ne tik individualiai meditacijai ar atsipalaidavimui, bet ir nuoširdiems pokalbiams su bendraminčiais gamtos apsuptyje, pasivaikščiojimams ar jaukiems pietums medžių pavėsyje.

„Žmogus nesukurtas būti vienišu – mums reikia atjautos, rūpinimosi, patarimų, palaikymo. Prisijungiau prie #Bendranorių projekto, kad padėčiau skatinti tiek psichinę, tiek fizinę gerovę, dėkingumą, sąmoningumą. Visa tai gali prisidėti prie gražesnio ir ramesnio mūsų vidinio bei išorinio pasaulio“, – priduria N. Rekašiūtė.

Harmonijos sodas Birštone taps išskirtine erdve gamtos mylėtojams, tylios aplinkos ieškantiems poilsiautojams, jogos ir meditacijos entuziastams bei visiems, kurie nori įsikibti į parankę bendraminčiui ir atsipūsti mėgaujantis miško orkestru. Tarp žaliuojančių medžių įrengta ramybės oazė lepins ausis ne tik gyvosios gamtos garsais, bet ir užburiančia kriauklelių muzika, kuri, primindama jūrą ir čežantį paplūdimio smėlį, padės nuraminti sukilusią įtampą ir negatyvius jausmus.

Atsipalaiduoti padės ir keturis elementus – vandenį, orą, žemę ir ugnį – įgarsinantis specialus Koshi instrumentas, naudojamas meditacijų metu. Jis įkvėps čia pat ant žolės kartu su bendraminčiais pasitiesti jogos kilimėlius, atlikti kvėpavimo bei įtampą išlaisvinančius tempimo pratimus. Besidominčius kinų senovės išmintimi, nudžiugins dar viena garsinė atsipalaidavimo technika – vėjo gongas. Tai bus tarsi garso terapija, kurios metu galima susikoncentruoti, pajausti savo kūną ir atlikti meditaciją.

Pasitikrinti fizinę ištvermę bus galima išbandant jėgas ant tarp medžių kamienų nutiesto balansavimo lyno. Šio užsiėmimo metu – ne tik įdarbinamos mintys ir protas, bet kartu treniruojami visi kūno raumenys, todėl tai gali tapti puikia sportine tradicija ir priežastimi sugrįžti visiems šeimos nariams ar draugų būriui.

Meditacija gamtos apsuptyje

Harmonijos sodo atidaryme birželio 1 d. 18 val. susirinkę bendranoriai ne tik bus supažindinti su atsipalaidavimo ir nusiraminimo technikomis, bet ir patys išbandys tikrąją meditacijos naudą. Kaip teisingai atlikti jogos pratimus, susikoncentruoti ir nuraminti protą patars jogos mokytoja Daiva Stančaitytė. Pasak jos, medituojant gamtoje žmonės atsipalaiduoja dar labiau, o grynas oras aprūpina kūną švariu deguonimi ir suteikia jėgų.

„Meditaciją ir jogą praktikuoju daugiau nei 20 metų, tačiau nuolat stebėdama savo mokinius matau, jog susikaupti medituojant iš pradžių gali atrodyti sudėtinga. Visgi vos keli pratimai padeda „atrakinti duris“ į koncentraciją ir vidinę ramybę, žmonės po jogos sesijos visada atrodo pailsėję, pasisėmę jėgų ir motyvacijos.

Meditacija tarsi sukuria harmoniją tarp nuolat dirbančio proto ir dažnai įsitempusio kūno, o kai ją atliekame miške, galime įkvėpti pilnus plaučius šviežio oro. Juk kvėpavimas – esminis meditacijos elementas. Jei kvėpuojame dėmesingai, pajaučiame savo kūną ir momentą, kuriame esame, išmokstame sąmoningumo, emocijų valdymo, tampame stipresni. Visa tai prisideda ir prie fizinės sveikatos“, – sako jogos mokytoja ir dalijasi trumpu meditacijos pratimu pradedantiesiems, kurį galima atlikti tiesiog prisėdus ant minkštos žolės.

Nusiraminimo šavasana

Trukmė: 20–30 min.

Patogiai atsigulkite ant nugaros. Kojas ištieskite V forma, o rankas – šiek tiek toliau nuo kūno, delnais į viršų. Atsipalaiduokite. Tai gali padėti padaryti meditacijai skirta muzika, gamtos garsai ar varpeliai.

Susikoncentruokite į kvėpavimą: įkvėpdami pajauskite, kaip pakyla pilvas, krūtinė, raktikauliai – susikaupkite ties kūno pojūčių ir kvėpavimo sąsaja. Iškvepiant orą, stenkitės pajusti, kaip kūnas nusileidžia. Šį pratimą atlikite tol, kol pasijusite nurimę ir harmonijoje su savimi.

Apie projektą:

#Bendranoriai – Europos socialinio fondo agentūros (ESFA) projektas, kurio metu įvairiuose Lietuvos miestuose bus įgyvendinta 10 skirtingą socialinę tematiką atspindinčių iniciatyvų. Harmonijos sodas – pirmoji projekto iniciatyva – kviečia nemokamai apsilankyti visus norinčius. Zona bus įkurta Birštone, Žvėrinčiaus pažintiniame take. Taip siekiama sutelkti gyventojus į bendruomenes, paskatinti prisidėti prie savanoriškų veiklų ir įgyvendinti socialinius pokyčius. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų.